Prawo Nowych Technologii

Artykuły

Viewing posts from the Artykuły category

Cyfrowy spadek – o potrzebie regulacji „wirtualnej śmierci”

W ciągu ostatnich 20 lat internet niemalże całkowicie zdominował nasze codzienne życie. Owa dominacja związana jest nie tylko z rosnącą popularnością portali społecznościowych takich jak Facebook, Twitter czy możliwością szybkiego porozumiewania się przy pomocy internetowych kanałów komunikacyjnych, ale przede wszystkim z rosnącą popularnością smartfonów i tabletów, które umożliwiają nam dostęp do wirtualnych zasobów w każdym miejscu, niemalże o każdej porze dnia i nocy. 

Read More

Zmasowany atak copyrightowych trolli – moje stanowisko

Od kilku dni w sieci można przeczytać o zmasowanym procederze otrzymywania przez internautów wezwań do zapłaty z tytułu naruszenia praw autorskich – a to od „kancelarii” Lex Superior, a to z kolei od „kancelarii” Muraal. Czy akurat te dwie firmy trudnią się copyright trollingiem – tego nie wiem. Ale przy okazji tych dwóch, bardzo medialnych spraw, chciałbym poświęcić chwilę na dyskusję o samym zjawisku.

Read More

Czy można splagiatować odpowiedzi do wywiadu?

Okazuje się, że można. Czemu ktoś miałby robić coś takiego? Trudno powiedzieć. Wywiad, szansa by pokazać światu siebie, swoje poglądy, przemyślenia. Dla jednego z bohaterów nowego numeru czasopisma MaleMen może jednak oznaczać poważne konsekwencje na drodze zawodowej i prawnej. Po tym jak przywłaszczył sobie wypowiedzi autora bloga szarmant.pl, w internecie zawrzało. 

Read More

Czym są klauzule niedozwolone?

Klauzule niedozwolone to pojęcie, które budzi strach na twarzy przedsiębiorców internetowych, a już na pewno żaden sklep nie chciałby znaleźć się w prowadzonym „ku pamięci” przez UOKiK „Rejestrze klauzul niedozwolonych”. W dłuższej perspektywie to dla e-sklepu gorsza antyreklama niż oburzony Wykopowicz czy „kryzys” na Facebooku.

Read More