Prawo Nowych Technologii

Prawo cywilne

Viewing posts from the Prawo cywilne category

Cyfrowy spadek – o potrzebie regulacji „wirtualnej śmierci”

W ciągu ostatnich 20 lat internet niemalże całkowicie zdominował nasze codzienne życie. Owa dominacja związana jest nie tylko z rosnącą popularnością portali społecznościowych takich jak Facebook, Twitter czy możliwością szybkiego porozumiewania się przy pomocy internetowych kanałów komunikacyjnych, ale przede wszystkim z rosnącą popularnością smartfonów i tabletów, które umożliwiają nam dostęp do wirtualnych zasobów w każdym miejscu, niemalże o każdej porze dnia i nocy. 

Read More

Czym są klauzule niedozwolone?

Klauzule niedozwolone to pojęcie, które budzi strach na twarzy przedsiębiorców internetowych, a już na pewno żaden sklep nie chciałby znaleźć się w prowadzonym „ku pamięci” przez UOKiK „Rejestrze klauzul niedozwolonych”. W dłuższej perspektywie to dla e-sklepu gorsza antyreklama niż oburzony Wykopowicz czy „kryzys” na Facebooku.

Read More

Umowa zawarta na odległość – kiedy nie można odstąpić?

Przywilej odstąpienia od umowy zawartej na odległość (lub poza lokalem przedsiębiorstwa) bez podania przyczyny jest jednym z dogmatów prawa konsumenckiego. Chodzi tutaj przede wszystkim o ochronę interesu klienta, który nie jest w stanie zapoznać się z przedmiotem/usługą sprzedawanymi przez doświadczonego na gruncie swojej działalności przedsiębiorcę.

Read More