Oto nowe dowody osobiste – jednak bez chipów

Przewijaj

Już mniej więcej w 2012 roku stało się jasne, że po kilku latach przetargów, przygotowań, projektów i wizji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, nowe dowody osobiste elektronicznych chipów ostatecznie nie będą zawierały.

Powód był prozaiczny. Lata przygotowań utwierdziły Ministerstwo w przekonaniu, że taki dowód z chipem nie byłby zbyt użyteczny, gdyż Państwo nie jest w stanie świadczyć rozwiązań technologicznych, gdzie można by było go wykorzystać. Z kolei stworzenie infrastruktury dla elektronicznych dowodów (które mogłyby służyć też jako np. karta bankomatowa czy – nośny ostatnio temat – na bramkach autostrady) okazałoby się dla Państwa dość kosztowne, zarówno w zakresie przygotowania odbiorników, jak i operowania bazami danych. Doprowadziło to wszystko do powstania prostego wniosku – dowody z chipami jak najbardziej, ale jeszcze nie teraz.

Tak było w 2012 roku. Przez te dwa lata wiele się w tej materii niestety nie zmieniło i rewolucja dowodowa będzie miała kształt co najwyżej kosmetyczny. A dojść do rewolucji musi w związku z treścią ustawy o dowodach osobistych z 2010 roku, która wreszcie wejdzie w życie – już 1. stycznia roku 2015.

Jeżeli chodzi o cyfrowe udogodnienia, pojawią się także i one. Dowód będzie można wyrobić także przez internet weryfikując swoją tożsamość podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu lub profilem zaufanym ePUAP. Do wniosku internetowego należy dołączyć zdjęcie o wymiarach  co najmniej 492×610 pikseli i wielkości nie przekraczającej 2,5 MB.

A oto kilka pozostałych, wartych wzmianki zmian w nowych dowodach:

  • Znika adres zameldowania, co samo w sobie jest rozwiązaniem oczywistym i koniecznym, bo trudno sobie wyobrazić bardziej oczywiste zaproszenie “w gościnę” niż jednocześnie “zgubiony” portfel i klucze
  • Znikają informacje o kolorze oczu i wzroście
  • Znika też wzór podpisu posiadacza dowodu osobistego
  • Zła wiadomość dla Czytelniczek – nowe fotografie będą miały wymogi analogiczne do tych z paszportów, często żartobliwie określanych “rubryką kryminalną”
  • Utratę dowodu będzie można zgłosić w dowolnym organie gminy, a ten następnie wyda stosowne zaświadczenie
  • Dowody wydane przed 1. stycznia 2015 roku pozostają w mocy do czasu wygaśnięcia terminu ich ważności
  • Projekt nowego dowodu osobistego wygląda całkiem estetycznie (szczególnie w porównaniu do proponowanych dwa lata temu dowodów z chipami)

dowód osobisty 2015 1-20387_g

W chwili obecnej rozporządzenie wprowadzające nowe dowody osobiste znajduje się jeszcze na etapie konsultacji, więc ewentualne zmiany są jeszcze możliwe.

3 Comments

Submit a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *