Od dziś tańszy roaming w Unii Europejskiej

Przewijaj

Zgodnie z szumnymi zapowiedziami rozpoczął się dziś kolejny etap ujednolicania preferencyjnych stawek w ramach połączeń roamingowych na terenie Unii Europejskiej.

Docelowo roaming  nie będzie wiązał się z dodatkowymi opłatami na terenie Unii Europejskiej od końcówki 2015 roku. Już od jakiegoś jednak czasu operatorzy w porozumieniu z europejskim ustawodawcą w ramach pakietu telekomunikacyjnego starają się wprowadzać bardziej preferencyjne ceny dla stowarzyszonych obywateli Starego Kontynentu. Jakkolwiek nieszczęśliwi byliby z tego powodu giganci telekomunikacyjni Parlament i Rada Europejska narzuciły im wzajemne stawki rozliczeń oraz stawki rozliczeń pomiędzy klientami.

I tak oto, zgodnie z szumnymi zapowiedziami, będzie taniej już w te wakacje. Udało się obniżyć ceny mobilnego internetu i plików MMS o ponad połowę. Nieznacznie potaniały SMS-y, połączenia wychodzące oraz połączenia przychodzące, bo przecież i za te w roamingu ponosimy dodatkowe opłaty. Opierając się na informacjach opublikowanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, w praktyce będziemy musieli liczyć się z mniej więcej takimi oto wydatkami, chyba że któryś z operatorów zdecyduje się przedstawić bardziej konkurencyjną ofertę:

 

 

od 1 lipca 2014 r.

w Euro bez VAT

w PLN bez VAT

w PLN z VAT

Poziom
detaliczny

(maksymalna stawka)

połączenia
wychodzące (min)

0,19

0,79

0,97

połączenia
przychodzące (min)

0,05

0,20

0,25

SMS

0,06

0,25

0,31

MMS

0,20

0,83

1,02

transmisja
danych (MB)

0,20

0,83

1,02

Kolejnych obniżek nie będzie. Od 15 grudnia 2015 roku Europejczycy będą mogli do siebie dzwonić w takich cenach, jak gdyby byli obywatelami jednego państwa.

Fot. tytułowa: Martin Fisch/Flickr CC BY-SA 2.0

1 Comment

Submit a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *