Unia Europejska w tym tygodniu: jednolite ładowarki i tani roaming od 2016

Przewijaj

Chociaż Unii Europejskiej czasem zdarza się obrywać na łamach Techlaw.pl za absurdalność niektórych ze swych decyzji, na gruncie technologii postuluje też wiele słusznych inicjatyw. Miniony tydzień pod względem prawa w świecie techniki można zaliczyć do udanych.

Po szczytnym, choć karkołomnym pomyśle o regulacji płatnych “darmowych” aplikacji, w ostatnich dniach organy UE niezależnie przygotowały dwa projekty, które powinny zostać z entuzjazmem przyjęte przez posiadaczy telefonów komórkowych.

Uniwersalne ładowarki dla telefonów komórkowych w Unii Europejskiej

Wspólna polityka ładowarkowa została przyjęta z wielkim entuzjazmem Parlamentu Europejskiego w związku z dyrektywą w sprawie urządzeń radiowych – 550 głosów za, 12 głosów przeciw, 8 osób się wstrzymało. Projekt wciąż jeszcze musi zatwierdzić Rada UE. Państwa członkowskie będą miały dwa lata na wprowadzenie stosownych przepisów do ustawodawstw krajowych, producenci dostaną w sumie trzy lata na dopasowanie się do nowych zasad. iPhone 7S i ładowarka od HTC? Wygląda na to, że wkrótce taki scenariusz stanie się faktem.

Odgórny wymóg wspólnotowy dotyczący kształtu i specyfiki ładowarki godzi nieco w mojego liberalnego ducha, trudno jednak znaleźć wady tego typu rozwiązania. Szczególnie, że spora część czytelników Prawa Nowych Technologii zapewne ma jeszcze w pamięci czasy, gdy standard Micro-USB nie był jeszcze tak popularny i naładowanie telefonu komórkowego było wtedy dość restrykcyjnie powiązane z domem abonenta. Zmiany są tym bardziej mile widziane, że kiedyś baterie wytrzymywały kilka dni, dziś – kilka godzin. Być może dobrze byłoby pomyśleć o podobnych regulacjach również w zakresie tabletów i laptopów.

Parlamentowi Europejskiemu w dużej mierze przyświecały względy – oczywiście – ekologiczne (czasem trudno oprzeć się wrażeniu, że działania UE determinują jakiekolwiek inne względy niż troska o środowisko) i unikanie odpadów od wyrzucanych i nieużywanych ładowarek. Jestem ciekaw pełnego tekstu odnowionej dyrektywy. Wierzę, choć nie bez obaw, że przepisy zostaną skonstruowane w taki sposób, by nie eliminować jednocześnie dodatkowych, alternatywnych metod ładowania, nad którymi od jakiegoś czasu pracuje np. Nokia. W dyrektywie zmieni się też kilka detali, pojawią się m.in. nowe wytyczne dotyczące rozmieszczania sprzętu w sklepach z elektroniką.

unia europejska ładowarki
“Bezprzewodowa” ładowarka indukcyjna Nokia Fatboy (fot. Nokia)

Koniec drogiego roamingu w UE od 2016 roku

Jeśli polityka jednoczenia Europy ma uchodzić za skuteczną, to nie czynią ją taką górnolotne słowa, a właśnie takie gesty. Na przestrzeni lat organy UE w porozumieniu z operatorami negocjowały stopniowe obniżanie stawek roamingowych. W rozmaitych dokumentach chwalą się tym, że od 2007 roku zbili ceny połączeń z zagranicy o 80%.Pakiet telekomunikacyjny z 2013 roku zakładał pełną unifikację stawek za połączenia komórkowe na terenie całej Wspólnoty w najbliższych latach i właśnie  poznaliśmy wreszcie planowany  termin “zjednoczenia” Europy w sferze telekomunikacyjnej.

W kwietniu Parlament Europejski będzie głosował za zniesieniem opłat i ograniczeń roamingowych dla obywateli UE od dnia 15 grudnia 2015 (czyli w praktyce warto operować symbolicznym pojęciem “2016”), obejmując tym samym rozmowy telefoniczne, wiadomości tekstowe oraz internet, choć gwoli sprawiedliwości projekt nowelizacji zakłada też nałożenie dodatkowych opłat w “szczególnych okolicznościach”.

 Fot. tytułowa: Håkan Dahlström/Flickr   CC BY 2.0

Submit a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *