Mobilna aplikacja NBP uczy o nowych banknotach

Przewijaj

Niby wszyscy wiedzą, że Narodowy Bank Polski pozmieniał trochę banknoty, za każdym razem w sklepie czy przy bankomacie jest to jednak zaskoczenie.

Nie da się ukryć, że mamy XXI wiek, jeśli nawet tak konserwatywna instytucja jak NBP zaczyna masowo produkować mobilne aplikacje (wcześniej był to m.in. “Sterowiec Inflacyjny). Najnowszy produkt nazywa się NBP Safe 4 i uczy swoich użytkowników rozpoznawać banknoty oraz odróżniać je od podróbek. Nie da się bowiem ukryć – jeśli ktoś chciał wykorzystać dezinformację i wypuścić w obieg fałszywe banknoty, teraz był ku temu najlepszy moment.

Jak donosi Spider’s Web aplikacja Narodowego Banku Polskiego zawiera w sobie wszystkie kluczowe informacje na temat  zmian, które dotknęły 10, 20, 30, 50 i 100-złotówki. Nowe banknoty – w wersji wizualnej – możemy obejrzeć tam pod różnymi kątami i w różnych wariantach oświetlenia, wliczając w to promienie UV, sam program zwraca zaś uwagę na wszystkie niezbędne zabezpieczenia. Co ciekawe – w bazie znajdują się zarówno egzemplarze produkowane od 2014 roku i te od 1995 roku, które pozostają przecież w obiegu. Dzięki temu dostajemy naprawdę solidne narzędzie do weryfikacji podejrzanych pieniędzy.

Narodowy Bank Polski naprawdę postarał się, by aplikacja pozostawała atrakcyjna, dlatego – nieco bardziej już w formie ciekawostek – możemy obejrzeć galerię banknotów sprzed denominacji czy znajdujących się wciąż w obiegu monet. By program został z nami na jakiś czas dołączono do niej również przelicznik walut.

nbp-safe-4

Od razu muszę zawiadomić, że aplikacji brakuje nasuwającego się od razu rozwiązania w postaci skanera, który weryfikowalby prawdziwość otrzymywanych przez nas pieniędzy. Z drugiej strony – mam świadomość, że możliwość weryfikacji takiej kwestii przez prosty aparat telefonu komórkowego mogłaby nie świadczyć najlepiej o zabezpieczeniach naszej waluty. Być może jednak w przyszłości zmienią się technologie i sposób weryfikacji. Albo też, co bardziej prawdopodobne, papierowy pieniądz zupełnie zniknie z obrotu.

Program póki co dostępny jest tylko na Androida (Google Play) i iOS (iTunes).

Fot. tytułowa: Fox Wu/Flickr  ze zmianami, CC BY-SA 2.0

Submit a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *