Fuzja gigantów: Wolters Kluwer wykupi LexisNexis

Przewijaj

Wczoraj po południu pojawiła się niezwykle ciekawa informacja dotycząca rynku wydawnictw prawniczych – Wolters Kluwer jest na ostatniej prostej do przejęcia LexisNexis.

Przejęcie będzie obejmowało prawnicze aspekty działalności wydawnictwa LexisNexis w Polsce. Jednocześnie doszło do swoistego transferu rynków, gdyż właściciel LN – firma Reed Elsevier, przejmie wydawnictwa prawnicze od Wolters Kluwer w Kanadzie.

Z informacji opublikowanych na stronie wydawnictw nie wynika to jednoznacznie, jednak wiele wskazuje na to, że prócz wzbogacania oferty literatury o nowych autorów i nowe pozycje, Wolters ma przede wszystkim na uwadze doskonalenie oferty swojej koronnej platformy – Systemu Informacji Prawnej LEX. Wśród kilku funkcjonujących systemów tego typu w Polsce, niewątpliwie w gronie liderów należy wyróżnić wspomnianego LEXa, Legalisa od C.H. Beck i LexPolonica od LexisNexis właśnie.

Biorąc pod uwagę, że różnice w zasobach wszystkich serwisów są dość znaczące i w dużej mierze uzupełniają się one między sobą, Wolters Kluwer niewątpliwie zyska spory atut w swoim ręku, niemalże podwajając atrakcyjność platformy LEX – o ile oczywiście dojdzie do prognozowanego przeze mnie połączenia platform, a i sama operacja zapewne zostanie rozłożona w czasie.

wolters-kluwer_0

Jeżeli planowana transakcja dojdzie do skutku, w rękach Woltersa znajdzie się również portal Lexis.pl, który jest konkurencyjnym odpowiednikiem serwisu prawo.pl, o którym bardzo pochlebnie pisałem jakiś czas temu.

A swoją drogą o globalnej fuzji wydawnictwa Wolters Kluwer z Reed Elsevier plotkowano już w 1997, 2002 czy wreszcie 2010 roku. Należy mieć bowiem świadomość, że obie firmy są gigantami na rynku wydawniczym, z których działalnością wiążą się wielomiliardowe obroty. Prognozowane fuzje – do której w skali rynku polskiego zapewne dojdzie – zawsze budziły wiele kontrowersji i emocji wśród zachodnich środowisk wydawniczych i prawniczych ze względu na rynkową pozycję, jaką nowe superwydawnictwo miałoby z tego tytułu osiągnąć.

1 Comment

Submit a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *