TVN Player ewoluował w player.pl – czy w Polsce pojawi się platforma VOD na poziomie?

Przewijaj

Przy okazji artykułu “Jak legalnie oglądać House of Cards w Polsce” wspominałem, że u Polaków jest wola dostępu do legalnych treści, natomiast nie mamy szczęścia do dobrych platform ich dystrybucji, a zachodni giganci pokroju Netflixa nie są – póki co – naszym krajem zainteresowani.

Od dłuższego już czasu swoich sił na arenie VOD próbował TVN, Polsat i Telewizja Polska lansując autorskie systemy dostępu  do seriali, jednak ich oferta była stosunkowo nieliczna, ograniczała się głównie do archiwalnych polskich seriali, z bardzo nielicznymi wyjątkami w postaci produkcji amerykańskich (np. “Weeds”) i to też najczęściej w okrojonym odcinkowo zakresie.

Platforma TVN Player od dłuższego czasu w atrakcyjny sposób prezentowała treści publikowane na łamach TVN, często już chwilę po ich telewizyjnej premierze (m.in. programy X Factor czy Kuba Wojewódzki), a nawet starano się rozwijać tę koncepcję o treści, których nie wyemitowano w TV. Serwis Wirtualne Media poinformował, że ta ciepło przyjęta przez internautów forma emisji popularnych programów będzie rozszerzana, a kolejnym ogniwem ewolucji będzie teraz serwis player.pl.

Spółka podpisała już umowy z ważnymi dystrybutorami, m.in. Sony Pictures Television czy Warner Bros, w efekcie czego już niebawem w ofercie powinny pojawić się takie produkcje jak kultowi i wspaniali Przyjaciele, premierowe seriale, jak również filmy, które całkiem niedawno zeszły z ekranów kin. To miły kontrast w stosunku do typowego polskiego serwisu z legalnym VOD, gdzie dotąd przeważnie znajdowały się filmy, o których słyszał jedynie grający w potrójnej roli Tomasz Karolak i ich reżyser. Trochę sobie oczywiście żartuję, a trochę – niestety – nie.

hannibal-playerpl

Być może nie bez znaczenia w powyższej kwestii jest fakt, iż w 2013 roku doszło do solidnego przegrupowania w gronie udziałowców właściciela stacji, a pakiet akcji wykupił francuski gigant telewizyjny – Canal+. Pozostaje mieć nadzieję, że te znajomości i kontakty w świecie wielkich mediów, firma wykorzysta do dalszej rozbudowy oferty player.pl.

Prócz standardowej wersji platformy, rozważane jest również uruchomienie wersji  Premium. Nie zostało jeszcze w sposób precyzyjny rozgraniczone wedle jakiego kryterium mają tam trafiać programy dostępne w player.pl – być może część treści będzie tam udostępniana w trybie ekskluzywnym, a być może tylko w “pierwszeństwie”. Wiadomo na pewno, że użytkownicy lepszej wersji serwisu będą mogli streamować “na żywo” stacje telewizyjne: TVN24, TVN24 Biznes i Świat, Kino Polska, Kino Polska Muzyka, Filmbox, Filmbox Extra, Docubox, Fightbox, Fashionbox, AXN, AXN White, AXN Black, AXN Spin, a w przyszłości także kilka innych stacji tematycznych należących do TVN.

Jednocześnie, o ile wieści o rychłym wejściu Netflix na rynek polski są prawdziwe, to ostatni moment by rodzimi wydawcy treści obudzili się z marazmu. Amerykański serwis wniesie o wiele bardziej konkurencyjną ofertę, z którą player.pl i ipla i tak będzie bardzo trudno konkurować. Sam rynek streamingu jest jednak warty świeczki ze względu na niezwykle zaangażowanych użytkowników. Pomijając dochody z abonamentów, Wirtualne Media za statystykami Megapanel PBI/Gemius przypominają, że TVN Player miał 2,26 mln realnych użytkowników, którzy wygenerowali 56,3 mln odsłon. Średnio każdy z nich spędził na stronie 7 godzin 34 minuty. I są to dane wyłącznie ze strony www, bez zewnętrznych aplikacji.

Być może już niebawem Polacy dostaną w końcu godną platformę VOD, która nie będzie ich zmuszała do dryfowania po krainie kinomaniaków i podobnych.

Submit a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *