All Posts Under Prawo w internecie

Czy Let’s Play narusza prawa autorskie twórców gry komputerowej?

Let’s Play a prawo autorskie. W minionym tygodniu prasa internetowa w Polsce wreszcie zaczęła sobie zadawać pytanie na temat prawnoautorskich aspektów umieszczania w sieci tak…

Czytaj więcej

Marketing szeptany a prawo

Wczoraj przeczytałem ciekawy tekst z mocną tezą, że w dzisiejszych czasach opinia na temat towaru w internecie NIC nie znaczy. Niestety, zgadzam się z takim postawieniem…

Czytaj więcej

Cyfrowy spadek – o potrzebie regulacji “wirtualnej śmierci”

W ciągu ostatnich 20 lat internet niemalże całkowicie zdominował nasze codzienne życie. Owa dominacja związana jest nie tylko z rosnącą popularnością portali społecznościowych takich jak…

Czytaj więcej

Ceneo w sądzie – producentowi nie spodobało się “porównywanie”

Ceneo to jedna z najbardziej popularnych w Polsce “porównywarek cen”. Pobierając informacje ze stron rozmaitych sklepów internetowych pozwala na znalezienie internaucie najkorzystniejszej oferty. Nie każdemu…

Czytaj więcej

Notice and takedown – czyli czemu nie odpowiadam za Wasze komentarze

Gdyby powstał kiedyś “Kodeks Internetu” to zaraz po preambule złożonej zapewne głównie z dowcipów o Chucku Norrisie, znalazłyby się przepisy dotyczące konstrukcji notice and takedown,…

Czytaj więcej

Post na Facebooku, nawet o małym zasięgu, może naruszać dobra osobiste

Facebook, podobnie jak i cały internet, nie jest terytorium niezależnym od przepisów obowiązującego prawa. Nic zatem dziwnego, że serwis, z którego korzysta kilka milionów Polaków,…

Czytaj więcej

Polacy rozdają swoją grę “This War of Mine” za darmo… piratom

Być może nie pamiętacie lub rynkiem gier video nie interesujecie się szczególnie mocno, ale były takie czasy, że polskie gry w zdecydowanej większości były jak…

Czytaj więcej

Węgrzy wycofują się z idei podatku od gigabajtów

Chwilę temu pisałem o  naprawdę absurdalnym “podatku od Google” zwracając uwagę między innymi na to, że hiszpańskie społeczeństwo było zbyt bierne w procedurze omawiania nowej…

Czytaj więcej

“Google Tax” przegłosowany w Hiszpanii, agregatory zapłacą za linkowanie

Wiosną tego roku TSUE wydał orzeczenie w sprawie Svensson, zgodnie z którym linkowanie do już rozpowszechnionych legalnie treści nie narusza prawa autorskiego. Kilka dni temu…

Czytaj więcej

Estonia dzięki e-rezydencji o krok od statusu internetowej stolicy Europy

Światowe media estoński wirtualny meldunek opisują w charakterze ciekawostki, ale w mojej ocenie praktyczne wdrożenie zaprezentowanej idei może zmienić sposób w jaki z internetu korzystamy…

Czytaj więcej