Cyfrowy spadek – o potrzebie regulacji “wirtualnej śmierci”
W ciągu ostatnich 20 lat internet niemalże całkowicie zdominował nasze codzienne życie. Owa dominacja związana jest nie tylko z rosnącą popularnością portali społecznościowych takich jak…
Jakub Kralka, blog o prawie w świecie technologii. Prawo autorskie, własność przemysłowa, naruszenia prawa w internecie i inne.
W ciągu ostatnich 20 lat internet niemalże całkowicie zdominował nasze codzienne życie. Owa dominacja związana jest nie tylko z rosnącą popularnością portali społecznościowych takich jak…
Ceneo to jedna z najbardziej popularnych w Polsce “porównywarek cen”. Pobierając informacje ze stron rozmaitych sklepów internetowych pozwala na znalezienie internaucie najkorzystniejszej oferty. Nie każdemu…
Gdyby powstał kiedyś “Kodeks Internetu” to zaraz po preambule złożonej zapewne głównie z dowcipów o Chucku Norrisie, znalazłyby się przepisy dotyczące konstrukcji notice and takedown,…
Facebook, podobnie jak i cały internet, nie jest terytorium niezależnym od przepisów obowiązującego prawa. Nic zatem dziwnego, że serwis, z którego korzysta kilka milionów Polaków,…
Klauzule niedozwolone to pojęcie, które budzi strach na twarzy przedsiębiorców internetowych, a już na pewno żaden sklep nie chciałby znaleźć się w prowadzonym “ku pamięci” przez…
Przywilej odstąpienia od umowy zawartej na odległość (lub poza lokalem przedsiębiorstwa) bez podania przyczyny jest jednym z dogmatów prawa konsumenckiego. Chodzi tutaj przede wszystkim o ochronę…
Nowa ustawa o prawach konsumenta wreszcie w klarowny sposób określa kwestie tego, kto płaci za przesyłkę w sytuacji odstąpienia od umowy zawartej na odległość.
Przez najbliższy tydzień na łamach techlaw.pl szczegółowo omawiane będą zagadnienia związane z nową ustawą o prawach konsumenta. Ale, tytułem wstępu, wyjaśnienie – skąd taka ustawa…
25 grudnia wchodzi w życie nowa ustawa o prawach konsumenta, która sporo zmienia w życiu lubiących robić zakupy, ale ciężar dostosowania się do nowych przepisów spada na…
Kiedyś wysnułem tezę, że dobra osobiste to taka swoista bomba atomowa na gruncie prawa cywilnego, ich katalog jest otwarty, pozwać z tytułu naruszenia tychże można w…