Po muzyce do Google Play trafiają filmy
20 Cze 2014

Po muzyce do Google Play trafiają filmy

20 Cze 2014

Kilkukrotnie podczas dyskusji na temat prawnych aspektów piractwa komputerowych piratów oczywiście nie broniłem, ale wskazywałem, że nawet potencjalni uczciwi nabywcy nie znajdują się w komfortowej sytuacji – a to dlatego, że nie bardzo mają gdzie legalnie zaopatrywać się w dobra kultury.

Z tego też powodu sporadycznie na łamach Techlaw.pl w dziale nowinki (o wiadomościach z pogranicza prawa i technologii) staram się promować nowe metody dostępu do gier, filmów, seriali czy muzyki. Sporo pisałem m.in. o darmowych audiobookach w Deezer i Spotify, razem z tysiącami Polaków wyczekuję lokalnej premiery Netflixa, ostatnio nieco rozczarowany przyglądałem się premierze polskiej wypożyczalni gier BoxOff Play. Tym razem o systemie, który większości Polaków jest znany, nierozerwalnie połączonym z Androidem Google Play, który co i rusz włącza nowe usługi.

Przed kilkoma tygodniami informowałem na Facebooku o tym, że Google weszło do Polski z usługą Music. To bardzo ciekawy ruch, ponieważ z jednej strony adresowana jest ona dla koneserów streamingu, którzy preferują opłaty abonamentowe (jak na Spotify), a z drugiej – nieco w stylu iTunes – umożliwiają kupowanie pojedynczych utworów oraz całych płyt „na zawsze”.  Dziś, dosłownie kilkanaście minut temu, w naszym kraju dostępna stała się usługa Filmy, z której będziemy mogli korzystać za pośrednictwem wszystkich urządzeń obsługujących Google Play (czyli komputery, tablety, telefony, z czasem zapewne także telewizory).

Google Play filmy

Nowa usługa wirtualnego sklepu Google oferuje setki filmów, wiele z nich w jakości HD. Ceny są różne, najczęściej uzależnione od aktualności i jakości/popularności danego filmu. Zaczynają się już od kilku złotych, aż do kilkudziesięciu w przypadku kinowych nowości. Na cenę może wpływać również wariant zakupu – czy wypożyczamy video tylko na jakiś czas, czy na stałe chcemy dopisać go do naszego konta. Nowinką techniczną jest fakt, że filmy wyposażone są w stosowne napisy w różnych wersjach językowych. Jak podaje zaprzyjaźniony serwis Spider’s Web – na początku około 500 filmów z oferty usługi będzie posiadało polskie napisy, do pozostałych sukcesywnie będą one pojawiały się w przyszłości.

bekarty-google-filmy

Cieszy, że Google przeciera szlaki zachodnim koncernom na rynkach dystrybucji dóbr kultury, takich jak ebooki, muzyka czy teraz filmy. Ceny usługi czasem bywają mocno zachodnie w przypadku książek, jeśli chodzi o filmy – można o nich powiedzieć „uczciwe” – odpowiadają mniej więcej ich rynkowej wartości, bez obecności przesadnie atrakcyjnych promocji. Pewne wątpliwości może wzbudzać uzależnienie ceny od wybranej jakości – SD jest przeważnie tańsza od HD, akurat komercjalizację tego aspektu gigant z Mountain View mógł sobie – w mojej ocenie – darować.

Niestety, Google Filmy nie oferuje tego, czego Polakom brakuje najbardziej i czego naprawdę nie mają jak legalnie oglądać – seriali. Pozostaje mieć jednak nadzieję, że rozwój tego sektora rozrywki przyspieszy decyzje innych usług o wchodzeniu na polski rynek – lub chociaż umożliwianiu dostępu do nich z terenu Polski (czytaj też: Jak legalnie oglądać House of Cards w Polsce).

Filmy w Google Play to na pewno poważny cios w rynek polskich serwisów VOD, które miały przynajmniej kilka lat na stworzenie konkurencyjnej oferty. Tego czasu zupełnie nie wykorzystały, nudząc widzów kilkoma identycznymi produkcjami w ofercie, przeważnie w postaci rodzimych komedii – i to tych drugoligowych.

Leave a comment
More Posts
Comments
  • Przy tych cenach, sukcesu nie wróżę. Cały czas czekam na jakąś fajną opcję z niewygórowanym abonamentem.

Comment